Mutfak temizlik zamanınızı kısaltacak işte o yöntem

Mutfak temizlik zamanınızı kısaltacak işte o yöntem

Çeşitli yemekler yaparken kolaylıkla kirlenen ocak gözlerini" yağlar gibi temizlemesi zor olan birçok yemek artıklarından ve bütün kirlerden uzak tutmak çok önemlidir. Ocak gözleri kolaylıkla ocağın kendisinden çıkartılabilir,

04 Mart 2019 - 20:19

Bu da ocak gözlerini kolaylıkla çıkarıp temizleyebileceğiniz anlamına geliyor. Burada dikkat etmeniz gereken ilk şey, ocak gözlerini çıkarmadan önce tamamıyla soğuk olduğundan emin olmalısınız. Ocak gözlerini çıkartın ve sonra bir miktar kaynamış su ve bulaşık deterjanı ile doldurduğunuz bir kabın içerisinde bir süre bekletin. Suyun içerisinde tamamen batmış olmaları gerekiyor. Yağlanmış ve yapışkan haldeki ocak gözlerini temizlemek için en etkili yol budur. Ocak gözleriniz deterjanlı, sıcak suyun içinde beklerken bu sırada siz de ocak üzerindeki ocak gözlerinin oturduğu yerleri temizleyebilirsiniz.

Öncelikle hafif kirleri bulaşık beziyle uzaklaştırın. Özellikle burası ocakta gazın geldiği bölge olduğu için temizlerken su kullanmamanız gerekir. Su yerine ocak temizleyicilerinden birini kullanabilirsiniz. Ocak temizleyicisini bu kuyucuklara püskürtün. Sonra bir fırça yardımıyla kirlenmiş yerleri ovalayarak temizleyin ve sonra bir temizleme bezi ile silerek deterjanı ve kirleri uzaklaştırın. Tamamıyla kurumadan ocak gözlerini yerlerine yerleştirmeyin. Ocak gözleri deterjanlı sıcak suyun içinde bir süre bekledikten sonra, üzerindeki kirleri bulaşık süngeriyle veya teliyle ovalayarak kolaylıkla çıkarabilirsiniz. Bulaşık teliyle ulaşamadığınız yerler varsa eski bir diş fırçası burada çok işe yarayacaktır. Ocak gözlerinin üzerindeki kirleri tamamıyla temizledikten sonra soğuk ve temiz suyla durulayın ve yerlerine yerleştirmeden önce tamamen kurumasını bekleyin.

Kararan ocak gözlerini sirke ve beyaz sabun kullanarak parlatma Kararmış ve kirlenmiş ocak gözleriniz için sirke ve sabun kullanarak, ocak gözlerinin ilk günkü parlaklığını elde edebilirsiniz. Bunun için iki çay bardağı sirkeye ve 4 yemek kaşığı limon tuzuna ihtiyacınız var. Ocak gözlerini bir kaba koyun ve üzeri tamamen kapanacak kadar su ekleyin ve ardından sirke ile limon tuzunu dökün. Kaynayana kadar ocakta ısıtın. Bir süre kaynamış su içerisinde beklemelidir. Eğer ocak gözlerinin üzerinde çok fazla katı kirler varsa, onları bu kaynatmış olduğunuz sirkeli ve limon tuzlu suyun içerisinde akşamdan sabaha kadar bekletirseniz çok etkili olduğunu göreceksiniz. Yeterli süre bekledikte sonra ocak gözlerini kaptan çıkarın ve beyaz sabun sürdüğünüz bir bulaşık teliyle üzerindeki kirler çıkıncaya kadar iyice ovalayın. Bulaşık telinin ulaşamadığı yerler için yine eski bir diş fırçası kullanabilirsiniz. Tamamen temizlenince ocak gözlerini soğuk suyla durulayın ve kurumasını bekleyin. Bu yöntemi uygulayarak, ilk günkü kadar temiz ve parlak ocak gözleri elde edeceksiniz. Bahsettiğimiz her iki yöntem de ocak gözlerini temizlemek ve parlatmak için oldukça etkilidir. Ocak gözlerini temiz tutmak önemli olduğundan her yemek yaptıktan sonra veya kirlendiğini gördüğünüzde temizlemeniz daha iyi olacaktır.
 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x