SGK’dan Maaşınızın Tam 3 Katını Alabilirsiniz

SGK’dan Maaşınızın Tam 3 Katını Alabilirsiniz

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan maaşınızın tam 3 katını alabileceğinizi biliyor muydunuz? SGK’nın geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile birlikte asgari ücretinizin tam 3 katına kadar parayı SGK’dan alabiliyorsunuz. İşte detaylar…

04 Mart 2019 - 17:47

Nasıl Alınır?
Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan asgari ücretin tam 3 katına kadar avans alabilirsiniz. Bunun için aranan şartlar da şu şekilde. Öncelikle Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinde resmi olarak emekli olduğunuzun bilinmesi gerekiyor. Yani öncelikle emekli olmalısınız. Ardından emekli olduğunuz halde emekli maaşınızı tam olarak alamıyor olmanız gerek. Yani emekli maaşınızın bağlatılmamış olması lazım.

Diğer Şartlar Neler?
Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan asgari ücretin 3 katına kadar avans alabilmeniz için bir diğer şartta emekli olduktan sonra emekli maaşınızın henüz bağlatılmamış olması. Ardından bir dilekçe ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurabilir ve verdiğiniz dilekçe onaylandıktan sonra tam 6000 TL’ye kadar avans alabilirsiniz. Aldığınız avans miktarı en fazla asgari ücretin 3 katı kadar olabiliyor. Bunun dışında daha az avans almanız da mümkün. Yani miktarı tam olarak siz belirliyorsunuz. Geri ödeme de aldığınız para üzerinden yapılıyor.


 Geri Ödeme Nasıl Yapılıyor?
SGK’dan aldığınız avanstan sonra yapacak olduğunuz geri ödeme, aldığınız paranın ¼’ü kadarının emekli maaşınız bağlatıldıktan her ay aynı randa kesilmesi ile gerçekleşiyor. Yani 6000 TL avans almışsanız ve 2000 TL maaşınız varsa 240 TL’yi her ay avansın geri ödemesi oalrak SGK’ya veriyorsunuz.
 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x