Tüllerinizi bembeyaz yapmak için işte o ucuz ve basit yöntem

Tüllerinizi bembeyaz yapmak için işte o ucuz ve basit yöntem

Bembeyaz tül perdeler için hem basit hem de ucuz yöntem" Dışarıdan gelen kirden tutun evde oluşan toza kadar tül perdelerin üzerine yapışıp kalan, onların rengini grileştiren ya da sarartan o kadar çok etken var ki.E haydi yıkayayım o zaman." diye düşünüp çamaşır makinesine atmak da yetmiyor bazen. Çamaşır makinesinden çıkan tül perde, eski beyazlığında olmuyor hiç.

04 Mart 2019 - 21:31

Ama pes ediyor muyuz? Tabii ki hayır. Hemen her mutfakta bulunan tek bir malzemeyle tül perdelerimizi eski, bembeyaz hallerine yeniden kavuşturuyoruz. Üstelik alternatif yolları da öğrenmeden geçmiyoruz.

İşte o yöntemler

Şaşırtıcı olsa da: Tül perdeleri toz şeker ile beyazlatma: Evet, yanlış okumadınız. Tül perdeleri beyazlatmaktan ve toz şekerden söz ediyoruz. Hemen her evde bulunan toz şeker, şaşırtıcı olsa da tül perdeleri beyazlatmanın en pratik ve en bilinen yöntemlerinden biri aslında. Peki ama nasıl kullanacağız? Tül perdeleri her zaman yaptığınız şekilde ve her zaman yıkadığınız ayarlarda çamaşır makinenize yerleştirin. Üzerlerine 2 tatlı kaşığı toz şeker eklemeyi de unutmayın. Yalnız dikkat, toz şekeri çamaşır makinesinin deterjan bölümlerinden birine koymuyor, doğrudan tül perdelerin üzerine ilave ediyorsunuz. Ardından makinenizi çalıştırıyorsunuz. Tül perdeleriniz makineden çıktığında eskisinden çok daha beyaz oluyor. Son olarak, aklınız kalmasın perdelerde yapışkanlık gibi bir durum olmuyor, şeker eridiği için makinenin giderlerini de tıkamıyor.

Tül perdelerinizi temizlemek ve beyazlatmak için kullanabileceğiniz diğer yöntemleri de açıklıyoruz.Sirke, Alternatiflerimizin ilk sırasına tabii ki onu koyacaktık, zira kendisi evi köşe bucak temizleme konusunda en usta isimlerden biri, bildiğiniz gibi. İşte bu temizlikteki hünerlerini tül perdeleri beyazlatmada da konuşturuyor, deterjan gözüne ekleyeceğiniz bir ölçü sirkeyle tül perdeleriniz bembeyaz oluyor. Üstelik sadece beyaz olmakla da kalmıyor, aynı zamanda yumuşacık oluyor. Bu sirke bize daha ne yapsın? Kaya tuzu, Tül perdeleri beyazlatmak için kullanabileceğiniz diğer bir doğal malzeme de kaya tuzu. Ancak bu kez kaya tuzu yıkama aşamasında kullanılmıyor, öncesinde kullanılıyor. Eğer vaktiniz varsa tüllerinizi bir gece önceden içinde kaya tuzu bulunan suya koyuyor, tuzlu suyun içinde bir gece boyunca bekletip ertesi gün her zamanki gibi yıkama işlemini gerçekleştiriyorsunuz. Biraz uğraştırıcı gibi gözükse de kaya tuzu da bir türlü tam olarak beyazlamayan inatçı tüllerle baş etmede oldukça etkili oluyor. Tek bir perde için yaklaşık 4 yemek kaşığı kadar kaya tuzu kullanmanız gerektiğini de söylemeden geçmeyelim. Bulaşık makinesi tableti,Son zamanlarda tül perdeleri beyazlatmak için kullanılan en yaygın malzemelerden biri de bulaşık makinesi tableti. En az toz şeker kadar şaşırtıcı olsa da tül perdeleri makineye yerleştirdikten sonra üzerine konulan bir bulaşık makinesi tableti, perdeleri her zamankinden daha beyaz yapma konusunda oldukça iddialı etkiler gösteriyor. Yalnız dikkat, burada da tablet, tıpkı şekerde olduğu gibi bulaşık makinesinin deterjan gözüne değil, doğrudan perdelerin üzerine konuyor, baştan söyleyelim. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x